Chcete reagovať na ponuku práce? Urobte to dobre.

Lokalita

Skôr, než budete odpovedať na pracovnú ponuku, zamyslite sa, v akej situácii sa nachádzate. Ste ochotný za prácou vycestovať aj do inej časti Slovenska či dokonca za hranice, alebo je pre vás dôležitejšie doterajšie zázemie? Uvedomte si, že v zahraničí, s výnimkou Českej republiky, je potrebná angličtina na veľmi dobrej úrovni.

Čísla, vzťahy, technológie?

Urobte si poriadok v hlave. Premyslite si svoje dispozície, výsledky, úspechy, oblasti, kde ste dobrí a čo by ste chceli robiť denne. Spýtajte sa na názor ľudí, s ktorými ste pracovali, alebo sa stretávate, ako vás vidia.

Prečítajte si viacero inzerátov

Ak ste si už rozmysleli, o akú prácu máte záujem, prejdite si viacero pracovných ponúk a porovnajte ich, kým sa rozhodnete reagovať. Zamerajte sa hlavne na náplň práce a požiadavky zamestnávateľa.

Nereagujte na ponuky, ak nespĺňate kritériá

Veľa uchádzačov o zamestnanie si hovorí, že za pokus nič nedajú. To je pravda, ale je to zbytočné. Reflektujte len na miesta, kde spĺňate aspoň 80 percent požiadaviek. V pracovných ponukách býva uvedené, aké špeciálne znalosti zamestnávateľ požaduje. Okrem jazykov to môže byť ovládanie počítačových programov, špecifických technológií a úroveň certifikácie.

Znalosť jazykov

Ak neviete odhadnúť svoju úroveň cudzieho jazyka, otestujte sa. Na interne nájdete množstvo aplikácií, alebo požiadajte kamaráta, ktorý požadovaný jazyk ovláda, aby vás ohodnotil. Ak preceníte svoje jazykové schopnosti, riskujete, že si na istý čas zabuchnete dvere. Buďte pripravený, keď vás v telefóne požiadajú, aby časť pohovoru prebiehala v cudzom jazyku.

Venujte pozornosť detailom.

Inzerát napríklad môže byť v slovenčine, ale podmienkou je životopis v angličtine aj nemčine. Je veľká pravdepodobnosť, že jeden z týchto jazykov budete musieť používať pri práci. Zamestnávatelia túto podmienku používajú ako prvé filtračné kritérium, preto je dôležité, aby ste odpovedali v požadovanom jazyku. Navyše manažér, ktorý rozhoduje o vašom prijatí, môže byť cudzinec.

Nezaujímajte sa o všetky pozície

Väčšie spoločnosti zverejňujú na rôzne pozície podobné inzeráty, pri ktorých vyžadujú od uchádzača rovnaké kritériá. Nikdy nereagujte na štyri ponuky z jednej spoločnosti, ale vyberte si jednu, ktorá vám najviac vyhovuje.

Ak kopírujete životopis, nezabudnite zmeniť údaje

Často sa stáva, že keď reagujete na viacero pozícií, neprispôsobíte svoj životopis a motivačný list konkrétnej ponuke a v rýchlosti zabudnete urobiť potrebné zmeny. Nepôsobí dobre, keď uvediete zlé oslovenie alebo názov pozície. Pozor aj na súhlas so spracovaním osobných údajov. Niekedy si uchádzači skopírujú na webe šablónu a posielajú ju do viacerých firiem. Ostatní potom dostanú súhlas so spracovaním osobných údajov pre iného zamestnávateľa.

Pamätajte si, na aké ponuky ste reagovali

V prípade, že odpovedáte na ponuky viacerých firiem, zapamätajte si ich. Ak vám zavolajú a vy si nespomínate, o čo presne ide, automaticky vás to degraduje v očiach potenciálneho zamestnávateľa. Poukazuje to na to, že si bezhlavo hľadáte hocijakú prácu a nemáte konkrétny záujem o danú pozíciu.

24. júna 2021 | Ivana Heretik Vačoková

Kontaktujte nás

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky. Viac informácií nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.