Personálny pohovor – prešľapy, ktorým sa vyhnite

Personálny pohovor – základ úspechu je byť pripravený.

Život nám prináša neustále zmeny a jednou z nich býva aj zmena zamestnania. Tomuto významnému kroku však predchádza zväčša náročné obdobie. Pracovný pohovor, jeden za druhým, neistota, množstvo výberových konaní a opäť pochybnosti. Predpokladajme, že všetci si tento proces chceme zjednodušiť, preto vám prinášame zopár odporúčaní, čomu sa vyhnúť a ako predísť neúspechu.

OK. Váš životopis uspel a Vy ste dostali pozvánku na osobný  personálny pohovor. Zhrnieme si zopár bodov, na ktoré si dať pozor. Dostatočné skúsenosti a kvalitné „hard skills“ ešte nie sú všetko, osobnostné črty a najmä motivácia vedia byť často dôležitejší faktor v rozhodovaní medzi dvomi kandidátmi.

pracovný pohovor, čo nehovoriť

Personálny pohovor – čomu je lepšie sa vyhnúť:

📌 Neskorý príchod
V práci alebo v bežnom živote, prvý dojem vždy zohráva dôležitú úlohu. Na cestách sa môžu vyskytnúť prekážky, preto je potrebné dbať na dostatočnú časovú rezervu a na pracovný pohovor prísť radšej v predstihu.

📌 Nevhodný „dress code“
Novodobé trendy v obliekaní sú síce veľmi kreatívne, no nikdy neviete vopred, do akého firemného prostredia idete a ako majú nastavený dress code. Ideálne je zvoliť si zlatý stred – tzv. business casual nič nepokazíte. Jednoducho povedané, vyvarujte sa extrémom, či už v elegancii alebo v ležérnosti.

📌 Nepripravenosť
Obdobie hľadania si práce je náročné. Človek absolvuje jeden personálny pohovor za druhým  a niekedy sa v tom stráca. Zamestnávateľ však potrebuje mať pocit, že práve ich spoločnosť je tá, o ktorú máte záujem a kde vidíte svoje ďalšie kariérne pôsobenie. Nevedomosť o zameraní spoločnosti, základné informácie, či náplň pozície o ktorú sa uchádzate, sú znakom nezáujmu, čo rozhodne pôsobí v neprospech kandidáta.

📌 Ohováranie predchádzajúceho zamestnávateľa
Pracovné vzťahy nemusia byť vždy ideálne, rovnako ako dôvody odchodu. Negatívne pracovné skúsenosti v nás vedia zanechať trpké spomienky a krivdy. Akokoľvek to už bolo, je absolútne nevhodné to detailne rozoberať na pohovore pred potenciálnym budúcim zamestnávateľom. Zanecháva to dojem konfliktnej osobnosti, ktorú by len málokto vnímal ako vhodný „fit“ do tímu.

📌 Otázky ohľadom platu hneď zo začiatku
Na Slovensku máme uzákonené udávanie minimálnej výšky platu. Otázka platu je samozrejme na mieste, nakoľko všetci máme určitý životný štandard a potrebujeme vedieť, či daná pozícia zodpovedá našim predstavám. Ak však túto otázku otvoríme hneď na začiatku, prípadne ešte počas prvotného telefonického rozhovoru, zanecháme pomerne povrchný dojem.

📌 Vymýšľanie si skúseností a neznalosť vlastného CV
Mnohí máme tendenciu si svoj životopis trochu prikrášliť, aby vyzeral čo najatraktívnejšie. Predlžujeme dobu pôsobenia v zamestnaní, pridávame si zodpovednosti ktoré sme (ne)mali, zvyšujeme úroveň rôznych znalostí. Čím viac toho však zmeníme, tým viac sa v tom na pohovore stratíme a prezradíme sa. Pôsobíme nedôveryhodne a zavádzajúco.

📌 Otázky
Jedným zo znakov úprimného záujmu o dané miesto je kladenie relevantných otázok. Ak aj máte pocit, že všetko bolo zodpovedané, pýtajte sa utvrdzujúce otázky. Napr. „Pochopil/a som správne.. ?“

Prajeme veľa šťastia a vedzte – prax robí majstra. Personálny pohovor neúspešný? Nezúfajte, ďalší môže byť o niečo lepší.  Keď nie ten, tak budúci. Verte, jeden bude úspešný.

Prinášame Vám tipy, ako na pracovnom pohovore USPIEŤ.

Zdieľať:
Facebook LinkedIn
Instagram
18. augusta 2022 | Natália Sládeková

Kontaktujte nás

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky. Viac informácií nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.